Литургија је путовање ка Царству Божјем и кроз Тајну чињење присутним Царства Божјег у историји. Циљ уметничко-мисионарског пројекта ЛИТУРГИЈА (ТВ серија, књига, интернет сајт) је да на занимљив начин, уз употребу атрактивних уметничких средстава, помогне савременим хришћанима да ступе на праг велике Тајне Цркве.

На серији ЛИТУРГИЈА сниманој по сценарију Епископа др Јована, у режији ђакона Ненада Илића, рађено је скоро пуне две године. После почетног снимања у Манастиру Острог, снимање се наставило у неколико епархија СПЦ са благословом блаженопочившег Патријарха Павла, митрополита Амфилохија, и епископа Хризостома, Артемија и Игњатија. Много су помогли монаси и монахиње историјских српских манастира Студенице, Жиче, Пећке патријаршије, Дечана, Раванице, Манасије, Нова Павлице и свештеници и парохијани београдских цркава – Саборне цркве, Цркве Светог Саве и Цркве светог Василија Острошког на Бежанијској коси, али и многи други. Посебно је била значајна помоћ иконописаца – студената Академије за за уметност и консервацију СПЦ.

Документарна серија ЛИТУРГИЈА рађена је по највишим професионалним стандардима сличних серија произведених на Западу, али носи на себи печат високе византијске културе чији се одјек и данас налази у старим српским манастирима. Мистична лепота православног богослужења инспирисала је велику екипу, углавном млађих стваралаца, да уз коришћење савремене технике, употребу посебних ефеката покушају да наставе православно црквено стваралаштво у новим медијима. Екипу сниматеља као директор фотографије предводи Драган Ракићевић – Циле, монтажери су Владимир Петровић и Урош Тимотијевић, а посебан допринос укупном естетском утиску доносе специјални ефекти за које су заслужни Зоран Чулић и дигитални живописац – ђакон Милорад Милосављевић.
Одјавна шпица Серије ЛИТУРГИЈА

ДЕЈАН ЂОРЂЕВИЋ

играјућа возила
НИКОЛА СИМИЋ
Захваљујемо се на благослову за снимање +Његовој светости патријарху Павлу, митрополиту Амфилохију, и епископима Хризостому, Артемију и Игњатију.

Посебно се захваљујемо на помоћи у снимању серије братствима и сестринствима манастира Студеница, Жича, Пећка патријаршија, Дечани, Раваница, Манасија, Нова Павлица, као и свештенству београдских цркава – Саборне цркве, Цркве Светог Саве и Цркве светог Василија Острошког на Бежанијској коси. Захваљујемо се на помоћи у снимању серије следећим институцијама и појединцима: Студентима Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у класи професора Горана Јанићијевића, др Миомиру Кораћу и Дирекцији пројекта Viminacium, Vision Team-у Београд, Obrad trade d.o.o. – продавница Саша, Борки Ђурђевић, Жељки Бркушанин, Ивану Цветковићу, Мухамеду М'Бараку – Тошкету, Зорану Петровићу – Цртаном, житељима Професорске колоније у Београду

Производња:
Острог – Београд